Wielu z nas ma świadomość, jak trudne jest rozpoczęcie samodzielnego życia. Musimy przekroczyć pewną granicę, oddzielić to, co było, to do czego jesteśmy przyzwyczajeni od przyszłości, czego nie jesteśmy pewni, czegoś z czym możemy nie poradzić sobie. To stresujące i często przesuwane na dalszy plan, jakby po prostu mogło poczekać. To oczywiście nic dziwnego, ale też raczej nic dobrego – to, że odsuwamy coś w czasie nie znaczy, że nie trzeba będzie się z tym później zmierzyć. Tak właśnie jest z wejściem w wiek dorosły. Co prawda, ciężko określić, co to za wiek, ale intuicyjnie wyczuwamy, że nadszedł właśnie ten czas.

metafora kredytu

Autor: EveryCarListed P
Źródło: http://www.flickr.com
Czasami nawet intuicja nie jest potrzebna, bo wydarzenia, które mają miejsce są bardzo znamienne, iż nie da się niczego innego stwierdzić o naszym obecnym stanie. Czy to wyprowadzamy się z domu rodzinnego, by zamieszkać samemu lub z inną osobą, czy wyjeżdżamy za granicę, gdzie będziemy mogli liczyć wyłącznie na siebie, czy może wreszcie, gdy mamy dziecko, a my nagle stajemy się rodzicami. Wiele jest takich momentów, punktów zwrotnych, za którymi czeka inny świat, niekoniecznie świat, na który czekaliśmy, ale z jakim przyjdzie nam się zmierzyć, żeby przejść na kolejny poziom naszej życiowej przygody.

oszczędzanie pieniędzy

Autor: Jacob Edward
Źródło: http://www.flickr.com

Najgorzej jest wtedy, gdy ten naglący termin określa jakieś brutalne wydarzenie, na przykład, śmierć bliskich, wtedy tak naprawdę nie mamy czasu na myślenie i analizowanie, prawdziwe, brutalne życie z całą swoją mocą wkracza do naszego świata nie pozostawiając wątpliwości, że tak naprawdę jesteśmy tylko trybikiem w tej całej życiowej machinie. Na szczęście dla większości ludzi ten moment przychodzi naturalnie. Taki przykład: poznają się dwie osoby, zakochują się w sobie i zamierzają być razem. Planują założyć rodzinę. To określa ich dorosłe podejście do życia. Oczywiście, od realizacji do wykonania musi troszkę czasu upłynąć, jednak w każdym momencie popełniamy błędy, bo tak naprawdę robimy coś po raz pierwszy.

Ważne, żeby uczyć się na błędach. To w wkraczanie w dorosłość to także problem naszych rodziców oraz kraju, w w którym przyszło nam żyć. Rola rodziców jest naturalna – wspierają nas, abyśmy dali sobie radę w życiu, są z nami w trudnych chwilach. Co do roli państwa różnie to bywa. Niełatwo jest otrzymać kredyt, będąc młodym człowiekiem.

Ciekawe wskazówki odnośnie tematu mieszczą się na Niemniej takie rozwiązania na pewno ułatwiają start w dorosłość.