W jaki sposób skutecznie zarejestrować znak towarowy – parę praktycznych wskazówek dla właścicieli firm

Prowadzenie przedsiębiorstwa to zdecydowanie nie tylko strzał w dziesiątkę, ale również konieczność zajęcia się pewnymi istotnymi czynnościami. Przykładowo wprowadzając swą własną markę trzeba ją uchronić przed plagiatem oraz podróbkami – wtedy użyteczna jest chociażby podstawowa znajomość prawa patentowego.

dokumenty patentowe

Autor: Intel Free Press
Źródło: http://www.flickr.com

Na szczęście teraz w Polsce rejestracja znaku towarowego zachodzi znacznie szybciej, niż kiedykolwiek przedtem – może potrwać nawet w ciągu tego samego roku. Choć pozornie wydaje się to długo, dla Urzędu Patentowego nie jest to kwestią którą jest rozwiązywana natychmiastowo – aby zarejestrować znak towarowy, właściwi eksperci muszą sprawdzić, czy dany znak (na przykład logo) nie pojawił się w innej firmie, czy nie narusza dóbr innych osób, czy nie charakteryzuje się zbyt dużą uniwersalnością oraz czy nie stanowi nieuczciwej konkurencji. Z pewnością dobrze być świadomym jednak, że przeważnie rejestracja znaku towarowego nie jest rzeczą bardzo trudną – należy się do niej zwyczajnie odpowiednio przygotować.

Współcześnie dla wielu biznesmenów wielkim udogodnieniem jest to, iż rejestracja znaku towarowego może być zapoczątkowana przez sieć www – pozwala to zaoszczędzić dużo czasu oraz papieru – czytaj: rejestrowanie towarowego znaku.

Czy zdziwił Cię prezentowany artykuł? Aby zgłębić zagadnienie kliknij tutaj i poznaj więcej szczegółów – na pewno będą dla Ciebie zaskakująco interesujące.

Aby tak zrobić, należy użyć odpowiedniego formatu wymaganego przez Urząd Patentowy , jak również zastosować tak zwany bezpieczny podpis elektroniczny. W ciągu paru miesięcy można także wprowadzać dodatkowe uzupełnienia. Oprócz tego wstępne zgłoszenie może zostać wykonane przez telefaks oraz przez rzecznika patentowego. Z pewnością dużo poradni patentowych posiada wybitnych znawców, którzy zawsze są dostępni dla własnych klientów – w razie dowolnych wątpliwości dobrze zapytać ich wprost, ponieważ mogą udzielić wielu pożytecznych wskazówek. Warto również zdobyć przynajmniej podstawową wiedzę dotyczącą prawa patentowego. Zastrzegając znak towarowy trzeba nie tylko zdefiniować jego całokształt, lecz także zdefiniować produkty mu podlegające – zapobiegnie to przykładowo sytuacji, w której dwa przedsiębiorstwa trudniące się całkowicie inną działalnością popadają w konflikt z powodu podobnego znaku.

firma

Autor: Alexander Nie
Źródło: http://www.flickr.com

Znak towarowy miewa bardzo różne formy – od rysunku aż po logo. Okazji jest niezwykle wiele i z tego powodu zdecydowanie dobrze jest z nich korzystać, żeby sprawnie po zarejestrowaniu znaku zacząć świetną kampanię reklamową, jaka wpłynie na popyt na dane produkty albo usługi (-> sprawdź dodatkowe informacje). Aby dowiedzieć się więcej, zdecydowanie należy posłużyć się narzędziami ,które są dostępne w internecie – można nie tylko poznać wiele użytecznych informacji na temat prawa patentowego, ale również zorientować się w wymaganych procedurach oraz cenie, której wymaga rejestracja znaku towarowego.