Rozmowa o pracę – czego możesz się spodziewać i jak się przygotować?

Każdy dojrzały, podejmujący zatrudnienie człowiek, przynajmniej raz w ciągu swojego życia bierze udział w rozmowie o pracę. Jest to przeżycie wyjątkowo stresujące i nietrudno popełnić gafę, która może zniweczyć nasze szanse na wymarzoną posadę. Jak dobrze zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej?

Nierzadko, przygotowując się do spotkania rekrutacyjnego, próbujemy przewidzieć, jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mogą się pojawić.

Potrzebny będzie Ci link do witryny? Nie obawiaj się. W naszym nowym poście wyszukasz wszystko, czego poszukujesz. Namawiamy!

Rzecz jasna, sporo zależy od charakteru danej branży, ale jest parę takich pytań, które padają niemal na każdej rozmowie kwalifikacyjnej.

praca

Autor: Steven Lilley
Źródło: http://www.flickr.com

Są to niewątpliwie pytania o wiedzę o firmie, w której staramy się o posadę, pytania (sprawdź tutaj) o nasze wady i zalety, jak również zagadnienia, dotyczące wyobrażeń na temat ścieżki kariery zawodowej. Do tych zagadnień możemy wcześniej się przygotować, aby podczas udzielania odpowiedzi zaprezentować się jako profesjonalista, świadomy swojej wartości, natomiast największą trudność stanowią trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, to jest takie, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, albo których się spodziewamy, ale nie wiemy, jak należy na nie odpowiedzieć -> nasza strona.

Jeśli chodzi o trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, to jednym z najpopularniejszych pytań tego rodzaju jest oczywiście to dotyczące wysokości zarobków. Stresujemy się, iż jeśli podamy zbyt wysoką kwotę, natychmiast zostaniemy odrzuceni, natomiast jeżeli podamy zbyt niską kwotę, to przekreślimy swoje szanse na atrakcyjne zarobki. W takiej sytuacji najlepiej jest powiedzieć, iż nie możemy podać ściśle stawki, nie znając natężenia pracy na wybranym stanowisku oraz podać przedział wynagrodzenia, pozostawiając w ten sposób margines do potencjalnych negocjacji. Jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej jeszcze mogą powodować zdenerwowanie? Wymieniono je na . Ciężko przyznawać się do swoich wad, zwłaszcza przed potencjalnym pracodawcą. Dobrze jest przygotować sobie wcześniej około 5 negatywnych cech, lecz muszą to być takie cechy, które nie czynią z nas złego pracownika. Ponadto, warto w wypowiedź włączyć od razu kontrargumenty, które osłabią znaczenie naszych wad. Solidne przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej pozwoli zmniejszyć zdenerwowanie i spowoduje, że zaprezentujemy się jako osoba, której bardzo zależy na zdobyciu pracy.