PIT – rozliczenie się z niego wcale nie musi być trudne. Wystarczy tylko jeden wieczór, a będziesz miał to z głowy!

Biurokracja, załatwianie rozmaitych spraw papierkowych – któż z nas to lubi? Zazwyczaj bardzo niewiele jest takich osób. Przeważnie czujemy niechęć, kiedy tylko myślimy o tego typu działaniach. Jednakże są one rzecz jasna nieodłącznym elementem naszej codzienności. Często musimy coś podpisywać, uzupełniać, przygotowywać podania i wnioski. A prym wiedzie rzecz jasna coroczne zeznanie podatkowe. Zwykle, chociaż czas na rozliczenie go mamy do końca kwietnia, media mówią o tym już od stycznia.

baner reklamowy - sprawdź

Autor: GotCredit
Źródło: http://www.flickr.com

Niekiedy rozliczenie jest banalne, innym razem mocno skomplikowane. Wszystko zależy tutaj od tego, skąd pozyskujemy dochody, czy pracujemy w jednym miejscu, czy w kilku, czy rozliczamy się sami, czy też ze współmałżonkiem i czy mamy dzieci oraz czy korzystamy z ulg podatkowych. Wypełnienie PIT może zatem zająć od kilkunastu minut do nawet całego wieczoru – jest to kwestia oczywiście indywidualna.

Podatek

Autor: Wilson Hui
Źródło: http://www.flickr.com

Na szczęście od kilku lat składanie zeznania podatkowego jest łatwiejsze niż kiedykolwiek dotąd. Aktualnie praktycznie wszyscy składają przecież pit 2015 online. Oznacza to, że aby to zrobić nie musimy już nawet wychodzić z domu, udawać się do urzędu ani w inne miejsca. Wystarczy usiąść przy własnym biurku z laptopem i kubkiem herbaty i przeznaczyć więcej czasu.

Czy omawiane tematy Cię fascynują? Ochoczo więc kliknij tutaj – ta użyteczna propozycja (http://www.sigma-rachunkowe.pl/) bez wątpienia także niezwykle Cię zaciekawi.

To duży komfort, prawda? Tak więc jak zacząć? Oczywiście, od ściągnięcia ze strony Ministerstwa Finansów wymaganego programu – program epity.

Jest on dostępny również na innych witrynach, ale najbezpieczniej wykorzystać ten oficjalny, udostępniany przez urząd. Jeśli już to zrobimy, program sam krok po kroku poinformuje nas, jakie powinny być nasze dalsze kroki. Przy bardziej skomplikowanych rubryczkach dostępne będą wyjaśnienia. Zostały one sporządzone tak, by były zrozumiałe dla każdego, nawet całkowitego laika. Nie martw się zatem, że sobie nie poradzisz, to raczej niemożliwe. A w razie konieczności zawsze możesz prosić o wsparcie fachowca, kogoś doświadczonego w tego typu działaniach. Jemu zajmie to jedynie chwilę, a ty będziesz miał problem z głowy. W wielu sytuacjach jest to więc najlepsze wyjście. Na pewno warto je rozważyć.