Czy zawsze prowadząc działalność gospodarczą trzeba składać deklarację podatkową?

Najmniej lubianą czynnością, z którą zmaga się każdy przedsiębiorca jest rozliczanie deklaracji podatkowej. Często nawet nie jest możliwe, aby określić jaki formularz wypełnić. Wynika to głównie z faktu, że zmieniane bywają bardzo często i jedynie Księgowy potrafi rozeznać się na bieżąco, jakiego dokonać wyboru. Trzeba zatem zasięgnąć porady specjalisty.

paragony fiskalne

Autor: Hey Paul Studios
Źródło: http://www.flickr.com
Tym bardziej, że usługa ta nie jest aż tak bardzo droga. Od stycznia reklamuje się gro osób, jakie potrafią wypełnić deklarację podatkową szybko i bez dodatkowych problemów, nawet PIT 5 (dowiedz się więcej o PIT 5). Czego dotyczy ten formularz podatkowy i kto powinien się nim zainteresować? Formularz PIT 5 dotyczy zadatku miesięcznego na podatek dochodowy. Jest to stricte związany z art. 44 Regulacji prawnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Obowiązuje wobec tego podatników, jacy posiadają działalność gospodarczą pozarolniczą, oraz podatników, którzy pozyskują przychód z najmu oraz całkowicie odmiennych umów analogicznego gatunku. Podatnicy zobowiązani są, aby pamiętać o nieustannym rozliczeniu formularza podatkowego i bezzwłocznie do trzydziestego dnia ostatniego miesiąca pierwszego kwartału oddać ją w Urzędzie Skarbowym stosownym dla miasta, w którym się mieszka.

Z przyjemnością zasugerujemy Ci inny tego rodzaju wpis. Jeśli masz ochotę go sprawdzić, zobacz treść na witrynie, którą znajdziesz w tym miejscu.

Pomijając kwestię deklaracji podatkowych, osoby mające swoją firmę zobowiązane są by prowadzić kasetkę, z jakiej paragon fiskalny przedkładany jest kupującemu (więcej w Cenie Biznesu). Co więcej są zobowiązani do tego, żeby prowadzić spis pracowników, w jakim widoczne będzie ich świadczenie za prace, odnosi się to zarazem o wynagrodzenie brutto netto . Jak widać prowadzenie przedsiębiorstwa wiąże się z różnymi formalnościami, których należy dotrzymywać. Najważniejsze jest jednak dotrzymywanie terminowości.