Życie zazwyczaj nie jest usłane różami i nasze stosunki z przełożonym są w stanie nas doprowadzać do szału

Niestety nierzadko jest tak, że nie możemy wytrzymać w pracy. Powodów może być niestety kilka.
Są tacy, którzy mają pracę idealną. Po prostu wszystko im odpowiada: miejsce pracy, kierownik, godziny pracy, ludzie z pokoju, obowiązki oraz nawet wypłata.

kodeks pracy

Autor: Wawel Service
Szkolenie

Autor: Caro Griffin
Źródło: http://www.flickr.com

Takich osób jest raczej niewiele, bo cuda nie zdarzają się codziennie. Wiele jest jednak osób, które twierdzą, że mankamenty ich pracy są na tyle nieirytujące, że są w stanie sobie z tym wszystkim jakoś dać radę. Czasami jednak sytuacja jest tak bardzo nie do zniesienia, że powinniśmy pomyśleć o ucieczce. Korzystnym rozwiązaniem jest wówczas poszukiwanie nowej pracy. Kiedy już ją znajdziemy, to w dotychczasowym miejscu zatrudnienia składamy wypowiedzenie. Może ono trwać nawet do trzech miesięcy (zależnie od tego, ile lat tam pracowaliśmy). Jednak mamy możliwość, by zasugerować szefowi rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Będzie to dobre wyjście dla ludzi, którym się śpieszy albo dla tych, którzy nie mogą już wytrzymać pracy w znienawidzonym miejscu. Warto zaproponować szefowi jakąś konkretną datę. Może, ale w ogóle nie musi się on z nią zgodzić. Powinniśmy jednak dążyć do ugody.

Tak zaciekawił Cię ten wpis, że masz chęć na kolejne artykuły? Najmniejszy kłopot. Najnormalniej w świecie najedź na łącze (https://ogloszenia.infoludek.pl/ogloszenia/kategorie/short/praca-szukam-pracy-hotele-gastronomia.xhtml) i czytaj dalej.

Można dla przykładu zaoferować, że w czasie, gdy będziemy jeszcze pracować w firmie, wyszkolimy nową osobę na nasze miejsce. Powinniśmy wówczas też wybrać cały zaległy urlop.

Ważne wydaje się być to, aby być świadomym tego, że tego typu porozumienie trzeba zawrzeć na piśmie. Umowy ustne w tym wypadku nie mają mocy prawnej.