Metody zdobywania finansów na działalność firmy, minusy i plusy obligacji przedsiębiorstw

Firmy mogą w różnorodny sposób pozyskiwać pieniądze potrzebne na jakieś inwestycje. Najpopularniejsze są różnego rodzaju pożyczki i kredyty bankowe – łatwo je dostać, lecz niestety ich dużą wadą są niemałe koszty przyznania i odsetki, które trzeba zwrócić. Coraz większą popularność mają również emisje akcji.

konferencja na temat inwestycji

Autor: Startup Mena
Źródło: http://www.flickr.com
O giełdzie każdy miał okazję słyszeć, ale żeby tam się pojawić to trzeba spełnić naprawdę dużo warunków. Znacznie mniej osób będzie jednak wiedzieć, że istnieje jeszcze jeden bardzo skuteczny sposób na finansowanie działalności firmy, to znaczy emisja obligacji.

Po przejrzeniu naszego tekstu nęci Cię, by pozostawić na naszej stronie swoje komentarze o nas? Nie zwlekaj! Nawet najmniejsza ocena będzie dla nas ważna.

Obligacje są niczym innym jak papierami wartościowymi, na mocy jakich firma je emitująca zobowiązuje się do ich późniejszego wykupu, a w zamian otrzymuje od inwestorów kapitał. Jednym z najważniejszych parametrów opisujących obligację jest okres wykupu, jest to czas, po jakim firma wypuszczająca obligację zobowiązana jest do ich zakupu z powrotem i wypłacenia wcześniej ustalonej kwoty.

Inwestorzy bardzo polubili takie obligacje ze względu na ich duże plusy – inwestowanie w obligacje przede wszystkim łączy w sobie wszystkie najlepsze cechy akcji i lokat. Podstawową sprawą jest bardzo duża przewidywalność tego typu inwestycji, zarówno jej zarobek oraz czas są bardzo dobrze od samego początku znane. Oczywiście może się zdarzyć coś nieprzewidzianego i na przykład przedsiębiorstwo może zbankrutować, jednak niezbyt często się zdarzają. W innych przypadkach jest wiadome, kiedy zainwestowane pieniądze z powrotem powrócą do właściciela.

Następnym plusem jest wysokość oprocentowania. Najpopularniejsze obecnie obligacje mające zmienne oprocentowanie co prawda będą zależały od stopy WIBOR, lecz i tak wielkość tego oprocentowania jest parę razy wyższa niż bankowych lokat. Ponieważ środki inwestuje się na pewien czas, to nie ma możliwości na ich wycofanie przed jego upływem.

Kliknij ten odnośnik oraz zobacz w treści (https://trenerzy.pl/szkolenia/zarzadzanie-projektami/) znajdujący się tam artykuł. Są w nim uzupełniające wiadomości. One też podnoszą taką tematykę.

Najlepszym wyjściem w takim przypadku może być sprzedaż obligacji komuś innemu, i często z ofertami takiej sprzedaży można się spotkać.