Jak wyglądałaby nasza pensja bez odliczania składek?

Gdy spoglądamy na naszą pensję na papierku, to jesteśmy w lekkim szoku i myślimy jak dochodzi do tego, że na rękę dostajemy o niebo mniej. Bo płaca brutto potrafi być nawet o 50% wyższa aniżeli to, co potem otrzymujemy na swoje konto. Dlatego warto dowiedzieć się, na co wydawane są nasze pieniądze. Nie są to jakiekolwiek pomysły szefostwa, a prawo, które jest obowiązujące w Polsce. Otóż płaca brutto to pieniążki, które dostalibyśmy, gdyby nie pobierano naszych pieniędzy na świadczenia zdrowotne i świadczenia emerytalne i oczywiście przed odciągnięciem podatków.

zgłoszenia do ZUS

Autor: Joel Bombardier
Źródło: http://www.flickr.com
Spora grupa ludzi twierdzi, że gdyby dostawała tyle pieniążków, co na papierze, to same byłyby w stanie się ubezpieczyć jeśli chodzi o zdrowie i dałyby radę zapewnić dla siebie bezpieczną przyszłość – MEDIA IT sp. z .o.o. Cóż nadal jednak istnieje w naszym kraju odliczenia składek zus, przez, co w w sporej ilości przypadków kwota brutto zasadniczo różni się od kwoty netto. Inne składki płacą ludzie, którzy mają swoją firmę, a inne osoby, które są zatrudnione w jednym z zakładów pracy. Wielkość składek jest zróżnicowana nawet, jeżeli chodzi o same firmy. Składki do ZUS-u Każdy z nas słyszał o ZUS-e, ostatnio nawet coraz częściej słychać o tej instytucji. Nie zawsze jednak są to dobre wieści. Ale na razie w Polsce nie ma innych instytucji zajmujących się sprawami świadczeń dla pracowników, więc trzeba korzystać z jej usług. ZUS to instytucja, do której dociera wiele pieniędzy, są to wspominane składki.

Zamieszczone w tym serwisie informacje są według Ciebie zbyt lakoniczne? Jeżeli tak, to wejdź na stronę program pit 2022, na której znajdziesz pokrewne zagadnienia.

A owe składki zus do odliczenia są prosto z naszych wynagrodzeń. Z tego powodu nie może dziwić nas, że jest pewna różnica pomiędzy płacą brutto a wynagrodzeniem netto – MEDIA IT.

prawo

Autor: Karolina van Schrojenstein Lantman – Orlinska
Źródło: http://www.flickr.com
Choć w sumie ta różnica często jest faktycznie bardzo duża. Ale składki związane z ubezpieczeniem zdrowotnym oraz składki na świadczenia emerytalne muszą zostać odprowadzone, takie jest nasze prawo. Z tego powodu nie musimy się martwić, bo gdy zachorujemy, to zyskujemy państwową opiekę zdrowotną, a kiedy nie będziemy już chodzić do pracy w określonym wieku będzie nam przesyłana co miesiąc emerytura.