Kluczowe zagadnienia dla początkującego biznesmena. Co trzeba wiedzieć na początku?

Kompletowanie zespołu do pracy zwykle zajmuje kawałek czasu, zwłaszcza kiedy dopiero otwieramy działalność gospodarczą i robimy pierwsze kroki. Jeśli sporo rzeczy potrafimy zrobić samodzielnie, to bardzo dobrze, ale sprawy księgowe, za które odpowiadamy, najlepiej jest powierzyć komuś doświadczonemu, z właściwym przygotowaniem, kompetencjami i obeznanemu w świecie księgowości. Można wybierać spomiędzy 2 opcji – zewnętrznego biura księgowego, albo księgowego na etacie.

Posiadanie wśród personelu księgowej, która na bieżąco wprowadza i księguje faktury oraz drukuje faktury itp., jest szalenie funkcjonalne za sprawą kilku powodów. Podstawowa sprawa – obieg informacji jest dużo szybszy. Księgowa po prostu jest na miejscu i w każdym momencie może służyć pomocą i radą. Księgowa (zobacz- księgowa konin) analizuje miesięczne przychody i koszty, na bieżąco udziela porad, czy warto przejść na liniowy podatek dochodowy, podsumuje partnerów biznesowych, przygotuje dokumenty i rozmaite pisma . Księgowy w firmie może jednocześnie pełnić funkcję sekretariatu oraz przejąć na siebie całą korespondencję. Ponadto przypilnuje wszystkich opłat, podpowie do kiedy PIT, zatroszczy się o kadry i płace itp.

dokumenty

Autor: Jacob Edward
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli nasi pracownicy będą używać prywatnych samochodów do załatwiania spraw służbowych, wówczas możemy zwrócić im koszty użytkowania prywatnych samochodów. Rozliczać powinni się z faktycznie przebytych kilometrów, a służyć temu ma ewidencja przebiegu pojazdu, jaką prowadzi księgowość. Kilometrówka, a konkretnie jej stawka, określana jest aby ustalić zwrot kosztów podróży w podróży służbowej – w przypadku personelu (czytaj więcej o wypełnianiu kilometrówki).

Przejrzyj ten polecany wpis, a upewnisz się, że zawarte tam wiadomości są niezwykle ciekawe, gdyż to pokrewna problematyka, co w tym wpisie.

Natomiast w sytuacji, gdy autem służbowym będziemy jeździć my sami, opłata za 1 kilometr jest niezwykle ważna, ponieważ opłaty powiązane z jego używaniem księgowość może zaliczyć do kosztów firmowych. Kilometrówka jest wtedy odejmowana od podatku dochodowego. Należy uważać na liniowy podatek dochodowy!

Gdy nie musimy się głowić, do kiedy PIT lub czy opłata ZUS poszła w terminie, możemy bez zbędnych czynności oddawać się temu, co potrafimy najlepiej i realizować swoje cele w przedsiębiorstwie, poszerzając pole jej działalności i skupiając się na dynamicznym rozwoju .