Jak najlepiej wypełnić zeznanie PIT

Dla wielu ludzi wypełnianie PIT-u to straszna męczarnia. Nawet, jeśli co roku wypełniamy zeznania podatkowe, to często nie da się uniknąć trudności tego samego typu – błędów przy wypełnianiu. Nie bądźmy jednakowoż tak negatywnie nastawieni, przecież co roku to robimy, a w rzeczywistości nie zajmuje to tak dużo czasu. Ponadto, w Internecie jest wiele programów, które ułatwiają wypełnienie PIT-u. Wystarczy trochę poszperać i na pewno znajdziemy odpowiedź na nurtujące nas pytanie. W naszym poradniku przypomnimy o co chodzi w najbardziej znanych PIT-ach.

Akcja Pit 2014 czas rozpocząć! Na rozgrzewkę najbardziej znane deklaracje: PIT 37, PIT-36 i PIT 28.

księgowość

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Formularz PIT-37 zna wielu. Spośród dwudziestu jeden milionów podatników, druk PIT-37 jest najczęściej wypełnianą deklaracją podatkową. Pomimo, że wypełniamy tę deklarację każdego roku, to często jesteśmy zaskoczeni tym samym pytaniem – jak to wypełnić? Dla kogo konkretnie jest przeznaczony PIT-37? Skorzysta z niego większość osób pracujących na etacie, ale również ludzie pracujący na podstawie innych form zatrudnienia – umowy o dzieło i zlecenia. PIT-37 mogą składać małżonkowie, lecz także osoby samotne, które wychowują dzieci. Takie możliwości skutkują często wyższym zwrotem podatku – formularz PIT 2014.

Zeznanie PIT-36 składają ci, którzy w roku 2012 uzyskali dochody opodatkowane według skali podatkowej (18-32%). Odbywa się to bez pośrednictwa płatnika, co oznacza, że tacy podatnicy sami muszą wyliczyć zaliczki na podatek czy wartość podatku którą muszą zapłacić. W sytuacji, gdyby to płatnik musiał wszystko rozliczyć, obowiązującym wtedy zeznaniem byłby druk PIT-u 37.

Formularz PIT-36 wybieramy, jeśli: mieliśmy pozarolniczą działalność gospodarczą, lecz też w sytuacji, kiedy: Uzyskane zostały przychody z tytułu najmu lub dzierżawy i każdą inną umowę o podobnym charakterze. Są także inne przypadki, kiedy powinniśmy skorzystać z PIT-u 36, na przykład: zarabiając za granicą (w przypadku, kiedy płatnik nie jest zobowiązany rozliczać zaliczek na podatek w RP), albo sprzedając nieruchomość, która została zbudowana lub nabyta w okresie 2007-2008.

księgowość

Autor: sanchezcl
Źródło: http://www.sxc.hu

Formularz PIT-28 wypełniamy, gdy musimy rozliczyć się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Tego typu deklarację powinniśmy złożyć we wcześniejszym terminie niż inne PIT-y, gdyż już do 31 stycznia 2013 roku.
Dla kogo nadaje się PIT-28? Dla prowadzących indywidualnie pozarolniczą działalność gospodarczą. Dla prowadzących zdefiniowaną powyżej działalność w formie spółki jawnej osób fizycznych albo spółki cywilnej osób fizycznych. Dla osiągających przychody z różnych tytułów (najmu, podnajmu, dzierżawy).

Te informacje są bardzo istotne, ale i podstawowe. Każdego roku przeważnie korzystamy z tego rodzaju PIT-ów, więc warto sobie odświeżyć pamięć oraz przekazać środki na rzecz innych – oddając nasz 1% wybranej organizacji. Mam nadzieję, że ten krótki poradnik (zobacz www.poradnik przedsiębiorcy.pl) ułatwi Państwu po raz kolejny szczęśliwe i spokojnie wypełnić deklarację podatkową.