Pit o numerku 38 – a więc, „czym to dokładnie jest?” i „dla jakich osób to bywa?”

Jak każdziutka osoba co pracuje i ukończyła już 18 rok życia, również i ty jesteś przymuszony w tym roczku wypełnić dobrze znaną deklarację typu PIT. Masz na to równe cztery miechy od ukończenia wcześniejszego roczku kalendarzowego.

VAT

Autor: Emiliano García-Page Sánchez
Źródło: http://www.flickr.com
zawód
pit 38

Autor: krakow4u.pl
Dla jakich osób jednak bywa w rzeczywistości składana tego typu deklaracja? Czy każdą z nich można podliczyć wraz z małżonkiem, a jeśli nie, to którą to dokładnie? W jaki metodę wypełnić ogólnie deklarację PIT, patrząc na jakiś inny przykład aniżeli podstawowy PIT o numerze trzydzieści siedem? To wszystko i jeszcze więcej po dowiadujesz się z naszego nowego felietonu!
Nasz dzisiejszy temat zaczniemy od odpowiedzi na pierwsze pytanko we wstępie, które nawiązuje do napomkniętej dziś deklaracji podatkowej, czyli dokładnie: Dla jakiej osoby jednak bywa w rzeczywistości składana tego typu deklaracja? No cóż, odpowiedź jest prosta i na pewno wiele osób ją kojarzy, choć nie każdy miał już z nią styczność (dla przykładu z powodu bycia osobą niepełnoletnią albo od samiutkiego początku osiągnięcia progu dorosłości bycia osobą bez żadnej pracy) – oczywiście rozmowa tutaj o instytucji zwanej Urzędem Skarbowym, którego to w skrócie nazywamy najbardziej często po prostu Skarbówką. Co do drugiego pytania wewnątrz wstępie, czyli: czy każdziutką deklaracje istnieje możliwość po rozliczać z małżonkiem – odpowiedź brzmi „Nie”, gdyż istnieją PIT-y, które wypełnia się wyłącznie samemu. Jednym spośród nich jest PIT (zobacz projekt pit) 38, który to podliczamy z tak zwanych przychodów Kapitałowych.

Jak w przypadku każdziutkiej deklaracji, tak i tutaj mamy uproszczenia w uzupełnieniu jej w formie programu do PIT-ów, wewnątrz którym to posiadamy napisane krok po kroczku w jaki sposób wypełnić calutki wniosek.