Wielkopolska – dobry wybór miejsca na urlop

Każdy, kto chciałby odbyć podróż do miejsc, gdzie rozpoczęły się dzieje państwa polskiego, musi zaplanować przynajmniej długi weekend w Wielkopolsce bądź wybrać ten rejon na wypoczynek dwa tysiące czternaście. Niezwykłe odkrycia dokonane przez archeologów na tym terenie przyczyniły się do znacznego poszerzenia wiedzy o historii Polski. Prawdopodobnie, że dzięki dalszym badaniom poznamy jeszcze wiele ciekawych szczegółów o tym rejonie.

Bazylika sanktuarium, Licheń

Autor: Arcadiuš
Źródło: http://www.flickr.com
Do najistotniejszych wielkopolskich miast należą Poznań i Gniezno. Poznań to stolica Wielkopolski i jednocześnie istotne centrum gospodarcze, handlowe, naukowe, kulturowe i turystyczne zachodniej części kraju. W sercu pięknej, poznańskiej starówki znajduje się Stary Rynek z renesansowym ratuszem, z którego wieży trykają się koziołki, będące jednym z kilku symboli miasta. W ratuszu znajduje się Muzeum Historii Miasta Poznania.

Prócz tego przy Starym Rynku znajdują się ślicznie wyremontowane kupieckie kamienice, Studzienka Bamberki, urzekające fontanny, a także barokowy kościół farny pod wezwaniem świętego Stanisława. Najstarszą częścią Poznania jest Ostrów Tumski. Wznosi się tutaj imponująca katedra pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła. Miejsce to stanowi kolebkę państwa polskiego i Kościoła, jak również nekropolię Piastów: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela i Przemysła II. W podziemiach bazyliki do chwili obecnej uchowały się relikty przedromańskie i romańskie. W Poznaniu trzeba też zobaczyć kompleks odpoczynkowy wokół jeziora Malta (https://eccoholiday.com/dojazd-wlasny/malta/) i Nowe Zoo. Najbardziej cennym zabytkiem Gniezna jest bazylika archikatedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Świątynia, w której koronowano polskich królów jest prawdziwym skarbem o skali europejskiej. Na szczególną uwagę zasługują niezwykle cenne Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające historię życia św. Wojciecha oraz jego relikwie, umieszczone w prezbiterium, we wczesnobarokowym relikwiarzu. Kalisz określany jest najstarszym miastem w Polsce, bowiem wspominano o nim już w II wieku n.e.. Do najcenniejszych zabytków Kalisza należą: kościół ojców franciszkanów z relikwiami błogosławionej Jolenty, katedra św. Mikołaja i Państwowy Teatr imienia Wojciecha Bogusławskiego.

Pośród innych ciekawych wielkopolskich miejscowości trzeba wyróżnić Kórnik ze fantastyczną siedzibą Działyńskich, w której uzbierano bogate zbiory biblioteczne i pamiątki narodowe. Kórnicki zamek otoczony jest Arboretum, z najbogatszą w naszym państwie kolekcją drzew i krzewów (ok. 3000 gatunków i odmian). Warto też zaglądnąć do Rogalina, gdzie znajduje się późnobarokowo – klasycystyczna rodowa chałupa Raczyńskich, ze fantastyczną kolekcją malarstwa polskiego i europejskiego. Do pałacu przylega park francuski i angielski z pomnikowymi dębami. W pobliskim Puszczykowie odwiedzić można niezwykle atrakcyjne muzeum, które mieści się w domu, w którym mieszkał słynny pisarz i podróżnik Arkady Fiedler. Zebrano tam dzieła autora i pamiątki z jego wypraw. W Szreniawie mieści się inny ciekawy obiekt muzealny – Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego, które na swym obszarze ma plus minus 20 000 eksponatów. Nie można pominąć też Ostrowa Lednickiego, gdzie obejrzeć można fragmenty palatium Mieszka I. Punktem obowiązkowym jest też Wielkopolski Park Etnograficzny wsi wielkopolskiej w Dziekanowicach nad brzegiem Jeziora Lednickiego. Do innych wielkopolskich interesujących skansenów należą: Muzeum Kultury Ludowej w Osieku, Skansen w Russowie, Skansen w Mrówkach, Skansen Pszczelarski w Swarzędzu, Skansen w Wolsztynie i Skansen Miniatur w Pobiedziskach. W trakcie pobytu w Wielkopolsce warto ujrzeć również pałac w Racocie ze słynną Stadniną Koni, pałac w Pawłowicach ze fantastycznym, w znacznej mierze oryginalnym wyposażeniem, zamek w Rydzynie z bogatym wystrojem sztukatorskim i rzeźbiarskim, zespół pałacowo – parkowy w Czerniejewie oraz dwór w Koszutach zrobiony w sposób dający wyobrażenie, że ktoś tutaj mieszka. Jeżeli wybierzemy się na poszukiwanie śladów bytności Adama Mickiewicza w regionie wielkopolskim, natrafimy na pałac w Śmiełowie, gdzie wieszcz przebywał w 1831 r.. Na pamiątkę jego bytności zrobiono tu poświęcone mu muzeum. Uroczym zabytkiem podtrzymanym w stylu francuskiego renesansu jest zamek w Gołuchowie. Obiekt otacza park o charakterze arboretum, a nieopodal mieści się jedyna w Wielkopolsce zagroda żubrów. Naszej uwadze nie może ujść też przepiękny pałac myśliwski w Antoninie wzniesiony dla rodziny Radziwiłłów. Dwa razy przebywał tu Fryderyk Chopin i ażeby uwiecznić te odwiedziny co roku odbywa się tutaj festiwal „Chopin w barwach jesieni”.

Wśród najważniejszych wielkopolskich miejsc pielgrzymkowych wymienić możemy w szczególności sanktuarium w Licheniu, gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Licheńskiej. Do najistotniejszych obiektów w Licheniu należą bazylika, kościół pod wezwaniem świętej Doroty, kamienna Golgota i pomnik Jana Pawła II. W sanktuarium stworzono sporo cudownych alejek z kapliczkami i pomnikami o charakterze religijnym. Innymi popularnymi miejscami pielgrzymkowymi są: Kalwaria Skulska z Droga Krzyżową, Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, Bazylika na św. Górze obok Gostynia, Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej, Droga Krzyżowa w Ujściu i Kolegiata w Szamotułach. W Wielkopolsce znajduje się także bardzo dużo cudownych wykonanych z drewna kościołów, między innymi w Tarnowie Pałuckim, Słopanowie, Bralinie, Wierzenicy, Wełnie, Dolsku, Gułtowych i Słupcy.

Najbardziej cennym przyrodniczo terenem w Wielkopolsce (dobry serwis) jest Wielkopolski Park Narodowy, który powstał w celu ochrony polodowcowego krajobrazu. Podsumowaniem wszystkich cennych atutów naturalnych Parku jest Ośrodek Muzealno – Dydaktyczny Wielkopolskiego P.N. w Jeziorach.