Jakim sposobem rozliczać PIT, szybko i efektywnie?

Raz do roku, dużo ludzi podejmujących pracę zarobkową w Polsce, powinno zadeklarować się z dochodu. Zazwyczaj nie jest to zbyt skomplikowane – często rozliczenie pit rozchodzi się o jeden dochód. Lecz niektórzy generują sporo źródeł zarobku, które powinni opodatkować, jest to działanie na tyle skomplikowane, że z pomocą może przybyć wyłącznie księgowa lub portal podatkowy. Która z tych alternatyw jest skuteczniejsza?

rozliczenia online

Autor: „PictureYouth”
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli posiadamy własną działalność gospodarczą, z pewnością zatrudniamy specjalistkę, która trudzi się naszą księgowością, bowiem samemu trudno się połapać we wszelkich zawiłościach. Prowadzenie swojej korporacji wiąże się z ciągłą kontrolą naszej sytuacji finansowej, a z nastaniem nowego roku, powinniśmy zgłosić wszelkie swoje przychody, w przeciwnym razie czeka nas duża grzywna. W takim przypadku, rozliczenie pit warto zlecić księgowej, skoro i tak już ją opłacamy – . Z pewnością zna się ona na naszych księgach bardziej niż my, będzie wiedziała które dokumenty gdzie złożyć w odpowiednim terminie. Poza tym, będziemy mieli gwarancję, że osoba wykształcona się tym para, unikniemy przez to zaniedbań. Z kolei jeżeli jesteśmy osobami zatrudnionymi u kogoś, najwłaściwszą alternatywą będzie portal pracowniczy podatkowy. Bowiem nawet jeżeli posiadamy kilka źródeł przychodów, rozliczenie pit nie powinno być za bardzo kłopotliwe. Musimy jedynie podążać za wytycznymi krok za krokiem, aby nie przegapić któregoś z wymaganych pól. Pamiętajmy, aby zanotować każdego otrzymanego pita, bowiem jeżeli zapomnimy, w razie kontroli czekają nas ogromne kary, także jeśli nie nastąpiło to z naszej winy.

Potrzebujesz następnych wiadomości na ten interesujący temat? Zapraszamy więc do przeglądnięcia nowej witryny. Jak to uczynić? Wejdź na hiperłącze do www (https://www.traple.pl/team/malgorzata-zych/).

W internecie znajdziemy wiele miejsc, w których możemy złożyć swoje deklaracje, przeważnie są one darmowe. Pamiętajmy jedynie, że jeśli chcemy osobiście wybrać fundacje, której oddamy nasz 1% podatku, trzeba być szczególnie wyczulonym. Bowiem wiele programów narzuca nam stowarzyszenie z góry, którego nie jesteśmy w mocy zmienić.

Nawet jeśli używamy programu online, pamiętajmy aby wydrukować i wysłać naszą deklaracje pocztą. Bowiem wyłącznie państwowy portal podatkowy pozwala zrobić nam to internetowo. Aby jego użyć, musimy posiadać elektroniczny znak. Rozliczenie pit nie jest za bardzo trudną działalnością, na pewno dla person, które opłacane są przez innych przedsiębiorców. Odmiennie sytuacja wygląda w przypadku osób, prowadzących swoją firmę gospodarczą. Wtenczas potrzebna może się okazać księgowa, która będzie potrafiła okiełznać nasze finanse. W normalnej sytuacji, portal podatkowy powinien być wystarczający.