Wybór właściwego typu zewnętrznego finansowania stanowi problem dla wielu firm. Tyczy się to zarówno dużych przedsiębiorstw o ugruntowanej pozycji jak i małych firm.

Dobór właściwego rodzaju zewnętrznego finansowania stanowi problem dla wielu firm. Dotyczy to zarówno dużych przedsiębiorstw o ugruntowanej pozycji jak i firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność. W przypadku startupów droga do zdobycia dofinansowania jest jeszcze trudniejsza, chociażby ze względu na słabą zdolność kredytową bądź brak historii kredytowej.

akt - firma

Autor: Emiliano García-Page Sánchez
Źródło: http://www.flickr.com
firma - image

Autor: Gobierno de Castilla-La Mancha
Źródło: http://www.flickr.com
firma - fotografia

Autor: Agencia de Noticias ANDES
Źródło: http://www.flickr.com

Planując otrzymać dotacje na inwestycje przedsiębiorca musi rozważyć różne dostępne opcje. Najpopularniejszym typem dofinansowania są dotacje pochodzące z Unii Europejskiej (finansowanie inwestycji z Prometeia Ventures), ostatnio zmienia się jednakowoż polityka unijna, zgodnie z którą dotacje zostaną pomału zastępowane pożyczkami zwrotnymi. Na dofinansowanie w pierwszym rzucie będą mogły liczyć firmy planujące projekty o bardzo wysokim poziomie innowacyjności, prowadzone razem z naukowcami. Następnym rodzajem finansowania firmy są klasyczne pożyczki i leasingi. Są one dużo łatwiejsze do uzyskania niż dotacje unijne, jednak ich niewątpliwym minusem jest konieczność zwrócenia uzyskanych środków. Interesującą alternatywą może okazać się crowdfunding. Jest to pewnego rodzaju zbiórka środków na inwestycje za pomocą specjalnych platform internetowych, dzięki którym prywatni inwestorzy mogą wesprzeć przedstawione tam projekty. Ostatnim typem finansowania dla osób chcących założyć własną firmę może być startup venture capital – W takim przypadku inwestorzy indywidualni oraz doświadczone fundusze przekazują pieniądze bezpośrednio firmom prywatnym. Celem jest tutaj długoterminowy zysk pochodzący ze zwiększenia się wartości udziałów spółki. Niestety dla osób zainteresowanych tym rodzajem finansowania, w związku z wysokim poziomem ryzyka inwestycyjnego, fundusze VC są dosyć wybredni i przyznają dofinansowanie tylko niewielkiemu odsetkowi pojawiających się startupów Pozostałe odrzucane są z rozmaitych powodów, chociaż częstokroć jest to związane z reprezentowaniem niezbyt przyszłościowych gałęzi handlu.

Czy praktyczna treść (https://szukasz-pracy.pl/oferty-pracy/) ma możliwość mieć potrzebne dane? Oczywiście, że tak! Sprawdź, wchodząc w odnośnik i przeanalizuj pozostałe odnośnie podnoszonego zagadnienia.

Ponadto fundusze VC poza jasnymi zaletami, mają również swoje wady. Podstawowa jest taka, iż w zamian za uzyskane środki, twórca startupu przekazuje swoje udziały, częstokroć tracąc przy tym całkowitą kontrolę nad losami swojej firmy i musza dzielić się zyskami.

Kliknij ten link i sprawdź tu analogiczne informacje na opisywany temat – one na pewno Cię zaintrygują, więc nie zwlekaj za długo:)

Zdarza się również, iż przychody na mniejsza skalę, bez inwestycji VC, mogą być dla samych przedsiębiorców bardziej korzystne.

Reasumując, w dzisiejszych czasach istnieje dużo form finansowania dla przedsiębiorców, którzy chcą otworzyć własną firmę. Oczywiście nie każda osoba może skorzystania ze wszystkich udostępnionych form, jednak wystarczy odrobina zachodu i każdy na pewno znajdzie coś odpowiedniego.