Co dają nam Bieszczady? Czemu właśnie tam powinniśmy się wybrać?

Bieszczady, mimo stosunkowo niewielkiej gęstości zaludnienia, były miejsce zamieszkałym już w epoce neolitu. Ciekawe zjawisko, zwłaszcza iż duża część starych osad z czasem zyskiwała na znaczeniu a przy tym rozrastała się do wielkości ogromnych dziś metropolii, a tego w Bieszczadach po prostu nie ma.

bieszczady

Autor: Przemyslaw Kozuch
Źródło: http://www.flickr.com
Z drugiej strony, patrząc na te okolice, na Bieszczady atrakcje, to znaczy przyjazne niskie góry, wielki obszary zalesione i rozległe połoniny, wydają się one świetnym miejscami do zamieszkania oraz przebywania w tamtym rejonie, a biorąc pod uwagę dostępność dzikich zwierząt (jeszcze dzisiaj Bieszczady zamieszkuje wiele ginących, niespotykanych na innych terenach w naszym kraju, gatunków) nie widzi się niczego dziwnego w takim starym osadnictwie. W wielu tamtejszych miejscowościach przeprowadzano wykopaliska archeologiczne, znaleziono tam pozostałości kultury łużyckiej, a do tego wyraźne wpływy Celtów – odwiedź Polańczyk domki.

Młodsze osadnictwo jest datowane na okres średniowiecza: zjawili się tam osadnicy z innych terenów naszego kraju, Węgier oraz Wołoszczyzny (wołoscy koczownicy). Dużo wsi i miasteczek leżących na tych terenach założonych zostało faktycznie w tamtych czasach: dawna Solina (zalana wodami zalewu) wspomniana jest już w piętnastowiecznych dokumentach.

Jeśli zaintrygowały Cię elementy tego opisu, to do zweryfikowania (naturalhotel.pl/konferencjeeventy) jest także kolejna strona, gdzie odkryjesz sporo informacji na ten temat.

Na Bieszczadach krwawe piętno odcisnęły starcia z ukraińską partyzantką (UPA) oraz równie fatalna w skutkach akcja Wisła – ogromna akcja mająca na celu przesiedlenie ludzi, w skutek której własne rodzinne domy była zmuszona opuścić większość pierwotnych mieszkańców Bieszczad. Dzisiejsi mieszkańcy to głównie przybysze z różnych rejonów naszego kraju.

Bieszczady

Autor: Andrzej Wójtowicz
Źródło: http://www.flickr.com
Po tak tragicznych zajściach Bieszczady jednak się podniosły: dziś, nadal z rysem typowym dla bieszczadzkiej dziczy, są coraz popularniejsze turystycznie. Infrastruktura wzięta ze współczesności daje dużą dostępność rozrywek typowo górskich, wodnych jak i klasycznych miejskich rozrywek.

Jeśli według Ciebie opublikowany tekst jest wciągający, to zobacz także pomocne źródło, które ma intrygujące dane – one niewątpliwie Cię zajmą.

Dzisiaj wypoczynek w tym miejscu to duża radość dla przybyszów z Polski i zagranicy (przeczytaj poradnik Bieszczady atrakcje). Nie jest to jeszcze bardzo skomercjalizowany region, więc ten, kto szuka spokoju oraz relaksu pośród odgłosów natury, znajdzie je w Bieszczadach.