Jak wypełnić PIT-37 za 2016 rok kroczek po kroczku

W bieżącym roku formularz PIT-37 nie przeszedł żadnych zmian. I chociaż posłowie w listopadzie uchwalili przemiany w kwocie wolnej od podatku, to obowiązują one od 2017 roku, czyli uwzględnimy je dopiero w rozliczeniach w kolejnym roku
Posiadamy do dyspozycji program do rozliczenia pit 2016, dostęp do wstępnie wypełnionych zeznań na platformie elektronicznej Ministra Finansów (tzw.

PFR – są dostępne od połowy marca), a pomimo to wolimy niekiedy wypełnić deklarację ręcznie. Czasami zwyczajnie pragniemy to uczynić jak najprędzej, drugim razem swobodnie skorzystać z możliwości przekazania 1 procenta podatku. Tak bądź inaczej dokładnie po to został przygotowany ów poradnik.
finanse

Autor: Dick Thomas Johnson
Źródło: http://www.flickr.com
Aby zacząć wypełnianie formularza PIT-37, powinno się zgromadzić formularze PIT-11 ze wszelkich źródeł, z których uzyskaliśmy dochody w 2016 roku. Chlebodawcy, zleceniodawcy itd. mają obowiązek wysłać nam należyte formularze do końca lutego. Oświadczenie PIT 37 jest najpopularniejszym oświadczeniem fiskalnym składanym w typowych przypadkach, gdy zatrudniony, zleceniobiorca czy też rencista rozlicza swoje jedyne źródła zysków rocznych. Deklaracja tyczy się tylko zysków opodatkowanych wedle skali podatkowej (w tym momencie 18% i 32%). O ile pozyskujesz wyłącznie przychody zwolnione z podatku, nie składasz żadnej deklaracji, nie dowodzisz przychodów zwolnionych z opodatkowania. Gdy uzyskujesz wyłącznie inne przychody niż opodatkowane podług skali, nie wyselekcjonujesz owej deklaracji. Gdy pozyskujesz poza przychodami opodatkowanymi podług skali także inne przychody, składać będziesz dwie rozmaite zeznania – PIT 37 jak też należytą dla innych typów przychodów.

Deklaracja tyczy się zysków opodatkowanych według skali podatkowej pozyskiwanych tylko za pośrednictwem płatnika lub płatników. Uwaga: w tym momencie rozliczając deklarację PIT-37 w aplikacji e-pity, można ściągnąć darmowy program pit 2016.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*