Doskonały urlop w Bieszczadach

Trudno mówić o Bieszczadach inaczej, aniżeli o miejscu urzekającym, tajemniczym i totalnie ujmującym swoim malowniczym pięknem. Kraina ta jest fantastyczną ofertą dla ludzi szukających oddechu od codziennego hałasu i miejsca na niezapomniane wczasy 2014.

Bieszczady

Autor: Yadis-Art
Źródło: www.flickr.com
Kiedy pomyślimy o Bieszczadach, oczom naszej wyobraźni ukazują się łagodne grzbiety górskie, porośnięte kołyszącymi się łąkami. Połoniny to specyficzny i unikatowy w skali kraju element bieszczadzkiego krajobrazu. Są one zlokalizowane powyżej linii lasów, dzięki czemu każdy wędrowiec może do woli rozkoszować się tutejszymi wspaniałymi krajobrazami.

Do najbardziej słynnych bieszczadzkich połonin należą Połonina Wetlińska z bajkowym schroniskiem Chatką Puchatka a także sąsiadująca z nią Połonina Caryńska. Z ich szczytów, a także z Tarnicy – najwyższego wzniesienia w Bieszczadach (1346 m n.p.m), w słoneczne dni ujrzeć można oddalone o ponad dwieście kilometrów mikroskopijne łańcuchy Tatr.

Bieszczady charakteryzują się nie wyłącznie malowniczymi krajobrazami, ale także unikalną dziką naturą. W karpackiej puszczy mieszkają niedźwiedzie brunatne, sfory wilków, wspaniałe jelenie karpackie i trzymające się na uboczu zachwycające żubry i rysie. Do najbardziej interesujących ptaków należą: jarząbek – krewniak kuropatwy, majestatyczny orzeł przedni oraz puszczyk uralski, uznawany za relikt epoki lodowcowej. Przypuszcza się, że na terenie Europy żyje tylko 600-800 par tych niezwykle ślicznych osobników. Pośród zwierząt oswojonych powinno się zwrócić uwagę na górskie konie (oceń miejsce nauki jazdy konnej na stajniaiskra.pl…) huculskie. W przeszłości te nieduże, aczkolwiek wyjątkowo odporne i mocne zwierzęta były niebywale pomocne podczas transportu i pracy w nieprzyjaznych górskich warunkach. Rasa huculska po długim czasie zapomnienia aktualnie znowu staje się znana, a w bieszczadzkich stadninach pojawia się coraz więcej tych pięknych koników (przykłady – łącze).
Teren, który charakteryzuje się najogromniejszymi walorami przyrodniczo – krajobrazowymi w tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym trzecim roku objęty został ochroną pod postacią Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Do najbardziej cennych skarbów kultury materialnej Bieszczad, należą zabytkowe cerkwie. Jest tutaj Szlak Architektury Drewnianej, prowadzący do kilkunastu prawosławnych świątyń. Tutejsze cerkwie to prawdziwe perełki architektoniczne, będące świadectwem dziejów kulturowych. W zachodniej części Bieszczad, która zamieszkana była przez Łemczyków, cerkwie są trójdzielne i charakteryzują się wąskimi kopułami. Przykładami stylu łemkowskiego są świątynie w Rzepedzi, Turzańsku i Radoszycach. Charakterystyczną cechą cerkwi bojkowskiej są przysadziste kopuły, a dzieło budownictwa tego typu podziwiać możemy w Smolniku. Huculskie i ukraińskie wpływy przejawiają się w krzyżowym planie świątyń, wzniesionych w Hoszowie i Bystrem. Szczególną uwagę warto zwrócić także na cerkwie w Żłobku, Równi, Michniowcu i Czarnej, w których zachował się oryginalny ikonostas.

Pośród najbardziej interesujących bieszczadzkich miejscowości wyróżnić powinno się Lesko, nazywane bramą Bieszczad. W mieście o niesłychanie bogatej, wielokulturowej przeszłości mieści się mnóstwo ciekawych obiektów: zamek magnackiego rodu Kmitów z XVI w., elektryczny ratusz, gotycki kościół Nawiedzenia Najświętsze Marii Panny z XVII w., synagoga z XVIII w. i jeden z najstarszych kirkutów w Polsce.

Chciałbyś dowiedzieć się coś równie użytecznego? Ekstra, ta strona www (https://www.saleweselne.com/dabrowa-tarnowska/) z pewnością będzie dla Ciebie wartościowa, ponieważ odnajdziesz tam wiele tego typu danych.

Należy też zwiedzić miejscowości uzdrowiskowe. Należy do nich Komańcza – otoczona górami i wyróżniająca się leczniczym mikroklimatem i występowaniem źródeł wód mineralnych (informacje o Bieszczadach). Ciekawostką jest fakt, że w tutejszym klasztorze na zesłaniu przebywał prymas kardynał Wyszyński. W Komańczy mieści się także cerkiew oraz parę starych łemkowskich zagród. Innym popularnym bieszczadzkim uzdrowiskiem jest Polańczyk leżący nad Jeziorem Solińskim. Charakteryzuje go cudowne położenie, solidnie przyszykowana baza sportowo – rekreacyjna, a także sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Jezioro Solińskie nazywane też Bieszczadzkim Morzem, powstało na skutek budowy zapory na rzecze San. Zalew urzeka turystów wyjątkowo malowniczym położeniem, urozmaiconą linią brzegową oraz czystością wód i otaczającej je przyrody.